1. K-State home
  2. »Research and Extension
  3. »News
  4. »News Stories
  5. »2016
  6. »Kansas 4-H awards scholarships to 67 students, recognizes KAP winners

K-State Research and Extension News

Kansas 4-H awards scholarships to 67 students, recognizes KAP winners

Winners were honored for their accomplishments at the 2016 Emerald Circle Banquet on June 2.

Emerald CircleReleased: June 21, 2016

MANHATTAN, Kan. – The Kansas 4-H Foundation has selected 67 students to receive more than $70,000 in college scholarships for the 2016-17 academic year, based on their involvement, leadership and citizenship as a member of Kansas 4-H.

Recipients, along with statewide Kansas Award Portfolio (KAP) winners, were recognized at the Emerald Circle Banquet in Manhattan on June 2.

State KAP winners are recognized for their citizenship, leadership, learning and participation within a specific 4-H project area and also earn the opportunity to attend National 4-H Congress, which is in Atlanta, Georgia, each fall. Additionally, they each received a $400 scholarship to put toward the cost of the trip.

The 2016-17 Kansas 4-H scholarship winners are listed by county/district:


Effingham:Amber Kelly, Cecil and Merle Eyestone Scholarship


Ellinwood:Michaela Hughes, Frank W. and Gwen Romine Jordan Scholarship; Cody Wondra, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship

Hoisington:Kayleigh Bitter, Marceil Gradwohl 4-H Scholarship

Central Kansas District – Salina

Salina:Shaylee Arpin, Donald E. Leu Scholarship; Hannah Henry, Georgia Wertzberger Scholarship; Justin Schmutz, June Beaver 4-H Scholarship; Zoe Woolsoncroft, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship


Burlington:Lindsey Leiser, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship


Abilene:Rogan Tokach, Lorane Havely Minis 4-H Scholarship


Wathena:Abigail Smith, John Junior and Ula Armstrong Scholarship


Eudora:Matthew Kelso, June Beaver 4-H Scholarship

Lawrence:Ryal Mitchell, The Ross and Marianna Beach Foundation Endowed Scholarship


Offerle: Laurin Wagner, Warren L. and Mabel Johnson and Ann Johnson Sparke 4-H Scholarship

Flint Hills District – Cottonwood Falls

Strong City: Kandace Griffin, June Beaver 4-H Scholarship

Frontier District – Garnett

Garnett: Remington Hedges, William G. and Marita Jean (Spiers) Willis Scholarship

Frontier District – Ottawa

Princeton: Cade Hibdon, Goppert Southeast Kansas Scholarship


Chapman: Kyler Langvardt, Glenn M. and Rosemary Busset Scholarship

Golden Prairie District – Oakley

Oakley: Leigh Ann Maurath, June Beaver 4-H Scholarship


Hill City: Kayla Bell, Winter Family Grants


Ulysses: Mercedes Rodriguez, John L. Wilson Memorial Scholarship


Cimarron: Abbygail Hogan, Ross E. and Margaret Colman Wulfkuhle Scholarship


Madison: Samuel Davis, Oscar W. Norby


Shawnee: Jessica Gunkel, Extension Step Ahead Scholarship


Isabel: Andrea Vierthaler, Extension Step Ahead Scholarship


Emporia: Katherine MacGregor, Frank W. and Gwen Romine Jordan Scholarship; Madison Simmons, J. Clifton and Helen F. Ramsey Scholarship

Hartford: Brianna Zweimiller, Dr. Robert A and Vera Jean Bohannon Memorial Scholarship and Evelyn N. Nelson Educational Scholarship

Marais des Cygne District – Paola

Louisburg: Cate Stambaugh, Frank W. and Gwen Romine Jordan Scholarship


Canton: Ethan Dailey, Allan and Carolyn Harms Family Scholarship


Marysville: Emily Meinhardt, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship


McPherson: Taylor Goering, Roger E. Regnier; Janae McKinney, Frances W. Dunbar Memorial 4-H Scholarship


Meade: Jacqueline Clawson, Rob B. and Elizabeth Curry Oyer Scholarship

Meadowlark District – Holton

Topeka: Elizabeth Roach, Mary E. Border Scholarship

Meadowlark District – Oskaloosa

Grantville: Payden Barrett, Gary and Lorraine Kilgore 4-H Scholarship

Meadowlark District ­– Seneca

Corning: Karrie Van Winkle, Douglas F. & Linda Beech Educational Scholarship

Midway District – Ellsworth

Lorraine: Ty Nienke, Glen and Marge Neely Family Scholarship

Phillips-Rooks District – Phillipsburg

Glade: Erika Norris, Extension Step Ahead Scholarship

Phillipsburg: Justin Turner, M. H. Coe Memorial Scholarship

Post-Rock District – Mankato

Mankato: Emily Cox, Jack and Lindy Lindquist 4-H Youth Council Leadership Scholarship


Olsburg: Michael Olson, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship

Westmoreland: Issac Brunkow, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship


Iuka: Cassondra Van Slyke, A. Lois Redman 4-H Scholarship

Pratt: Katie Buhler, Winter Family Grants; Jessica DeWeese, Clara L. Dubbs 4-H Scholarship; Shiloh Murray, A.B. Mahieu Scholarship


Haven: Mary Fishburn, John C. Carter Memorial Scholarship

Hutchinson: Jacob Grinstead, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship


Manhattan: Anna Jackson, Mary Lou Gibbs Scholarship; Katie Messerla, Frank W. and Gwen Romine Jordan Scholarship

River Valley District – Belleville

Belleville: Lanessa Aurand, Elmer and Mary Schlagel Pelton Family 4-H Scholarship

River Valley District – Clay Center

Abilene: JaelAnn Hoover, J. Harold and LaVerne Johnson Scholarship

Longford: Hayden Heigele, Kansas Association of Wheatgrowers Scholarship

River Valley District – Washington

Haddam: Courtney Moore, Roscoe M. and Winona M. Starkey Scholarship

Washington: Gabryelle Gilliam, Thomas Potter II 4-H Scholarship

Rolling Prairie District – Howard

Howard: Rachel Bellar, Orscheln Farm and Home 4-H Scholarship; Ethan Bellar, Master Farmer - Farm Homemaker 4-H Scholarship


Burrton: Kaci Foraker, Frank W. and Gwen Romine Jordan Scholarship

Valley Center: Jill Seiler, Andrew J. Clawson Memorial 4-H Scholarship

Wichita: Elaina Brownlee, Extension Step Ahead Scholarship

Southwind District – Iola

Humboldt: Anna Setter, Donald E. Leu Scholarship

Iola: Caitlin Dreher, Goppert Southeast Kansas Scholarship


Colby: Sarah Lamm, Pierre C. Henry Scholarship

Walnut Creek District – Dighton

Dighton: Payden Shapland, Nathan Carrol Memorial Scholarship

Walnut Creek District – LaCrosse

Rush Center: Traci Ross, Mandy and Joseph Kern 4-H Scholarship

The 2016 4-H KAP winners are listed by project:

Alumni Award: Patricia Zentz, Post Rock District – Mankato, Jewell

Beef: Grady Hammer, Sunflower District – Sharon Springs, Wallace

Citizenship: Keatynn Bull, Sedgwick County, Wichita

Clothing and Textiles: Grace Zongker, Reno County, Buhler

Communications: Morgan Woodbury, Frontier District – Lyndon, Quenemo

Dairy: Katherine Hicks, Barton County, Great Bend

Dog Care and Training: Karrie Van Winkle, Meadowlark District – Seneca, Corning

Energy Management: Taylor Clark, Stafford County, St. John

Entomology: Max Harman, McPherson County, Inman

Environmental Science: Lane Wiens, McPherson County, McPherson

Family Studies: Cara Knapp, Meadowlark District – Seneca, Seneca

Fiber Arts: Karlee Logan, Scott County, Scott City

Foods and Nutrition: Adrienne Pohl, Central Kansas District ­­– Salina, Assaria

Geology: Brendan Burnett,Sedgwick County, Wichita

Health and Wellness: Julia Taylor, Stafford County, St. John

Home Environment: Blake Garrison, Shawnee County, Auburn

Horse: Kayla Bell, Graham County, Hill City

Leadership: Walker Clawson, Meade County, Meade

Meat Goats: Rogan Tokach, Dickinson County, Abilene

Performing Arts: Kananda Kindlesparger, Central Kansas District – Salina, Lindsborg

Pets: Faith Hofaker, Phillips-Rooks District – Phillipsburg, Logan

Photography: Jessica DeWeese, Pratt County, Pratt

Plant Science: Jarod DeWeese, Pratt County, Pratt

Poultry: Andrew Noll, Meadowlark District – Oskaloosa, Winchester

Rabbits: Kaleigh Salzman, McPherson County, Falun

Reading: Kaylee Littrell, McPherson County, Canton

Self-Determined: Chad Hibdon, Frontier District – Ottawa, Princeton

Sheep: Natalie Harris, Dickinson County, Abilene

Shooting Sports: Samantha Beauchamp, Meadowlark District – Holton, Mayetta

Space Tech: Henry Mitchell, Douglas County, Lawrence

Swine: Chisum Grund, Sunflower District – Sharon Springs, Wallace

Visual Arts: Alexa McCurdy, Frontier District – Ottawa, Williamsburg

Wildlife: Levi Bruns, Marais des Cygnes District – Paola, Spring Hill

Wood Science: Brayden Carlgren, River Valley District – Belleville, Formoso


K-State Research and Extension is a short name for the Kansas State University Agricultural Experiment Station and Cooperative Extension Service, a program designed to generate and distribute useful knowledge for the well-being of Kansans. Supported by county, state, federal and private funds, the program has county Extension offices, experiment fields, area Extension offices and regional research centers statewide. Its headquarters is on the K-State campus, Manhattan.

Story by:
Chloe Creager
K-State Research and Extension

For more information:
Sarah Keatley, Kansas 4-H events coordinator