1. K-State home
  2. »Research and Extension
  3. »Agent Associations
  4. »Kansas Extension Association of Family and Consumer Sciences
  5. »FCS Photo Directory

Agent Associations

FCS Photo Directory

Campus

NameTitle           

Karen Blakeslee

Rapid Response Coordinator

Karen Blakeslee

Elaine Johannes

Extension Specialist,
Family Studies & Human Services

 Elaine Johannes
Tanda Kidd

Extension Specialist,
Nutrition and Physical Activity

 

Tanda Kidd 
 Elizabeth KissAssociate Professor,
Family Financial Planning
 ElizabethKiss
Linda Lamb                             Program Coordinator LindaLamb
Londa Nwadike

Assistant Professor,
Food Safety

 

Londa Nwadike 
Charlotte Shoup Olsen

Extension Specialist,
Family Studies & Human Services

 

Charlotte Shop Olsen 
Paula PetersAssistant Director,
Family and Consumer Sciences
 PaulaPeters
Sandy ProcterEFNEP Coordinator,
Extension Specialist & State Lead
 Sandy Procter
Bradford WilesAssistant Professor,
Early Childhood Development
Bradford Wiles 
Erin YellandExtension Specialist,
Adult Development and Aging
 Erin Yelland

Field Staff

NameLocal Unit 
Barbara Ames

Wildcat District

Independence Office                  

 BarbaraAmes
Deb AndresGeary County Deb Andres
Shandi Andres

Flint Hills District

Council Grove Office

Shandi Andres 
Jo ArgabrightRawlins County JoArgabright
Gina Aurand

River Valley District

Belleville Office

GinaAurand 
Aimee Baker

Wichita County

 

 Aimee Baker
Crystal Bashford

Morton County

 

Crystal Bashford 
Linda BeechEllis County LindaBeech
Debra Bolton

Extension Specialist,

SW Area Office

Debra Bolton 
Nozella Brown

Wyandotte County

 NozellaBrown
Stacy Brown (District Director)

Twin Creeks District

Hoxie Office

Stacy Brown 
Elizabeth Brunscheen-Cartagena

Sedgwick County

 

Liz Brunscheen-Cartagena 
Diane Burnett

Marais des Cygnes District

Paola Office

 

DianeBurnett 
Sheryl CarsonThomas County SherylCarson
Amy Collins

Stafford County

 

Amy Collins 
Tristen CopeMarion County  Tristen Cope
Carol Ann CrouchScott County CarolAnnCrouch
Melinda Daily

Sunflower District

Sharon Springs Office

Melinda Daily 
Denise DiasJohnson County DeniseDias
Jodi Drake

Pratt County

 

Jodi Drake 
Franny Eastwood

Marais des Cygnes District

Mound City Office

Franny Eastwood 
Sharon Erickson-FrybackGray County SharonEricksonFryback
Robin Eubank-CallisBarber County RobinEubankCallis
Cindy Evans

Shawnee County

 

Cindy Evans 
Susan FangmanShawnee County SusanFangman
Sharolyn Flaming Jackson

Extension Specialist

NE Area Office

SharolynJackson 
Crystal Futrell

Johnson County

 

Crystal Futrell 
 Bernadette Love

Sumner County

 Photo coming soon!

 

 

 

Patricia Gerhardt

River Valley District

Concordia Office

PatriciaGerhart 
Rhonda GordonLyon County RhondaGordon
Amy Griffin

Finney County

 

Amy Griffin 
Teresa HatfieldSedgwick County TeresaHatfield
Chuckie Hessong

Wildcat District

Girard Office

ChuckieHessong 
Trisha Hines

Edwards County

 

Trisha Hines 
Christina Holmes

Cherokee County

 

Christina Holmes 
Nancy HonigStevens County NancyHonig
Susan Johnson

Douglas County

 

Susan Johnson 
Donna KrugBarton County DonnaKrug
Susie Latta

Marshall County

SusieLatta 
Amy Lorenzen

Golden Prairie District

Oakley Office

AmyLorenzen 
Kylie Ludwig

Wildcat District

Altamont Office

 KylieLudwig
Kathy McEwan

Southwind District

Iola Office

 Kathy McEwan
Rebecca McFarland

Frontier District

Ottawa Office

RebeccaMcFarland 
Jana McKinneyMcPherson County JanaMcKinney
Christine McPheter

Meade County

 

Christine McPheter 
Bertha Mendoza

Area Agent, EFNEP
SW Area Office

 BerthaMendoza
Chiquita Miller

Wyandotte County

 

 
Joy Miller

Southwind District

Fort Scott Office

Joy Miller 
Anna Muir

Phillips-Rooks District

Stockton Office

Anna Muir 
Martha Murphy

Wildcat District

Pittsburg Office

MarthaMurphy 
Chelsi MyerLeavenworth County Chelsi Myer
Nancy Nelson

Meadowlark District

Holton Office

NancyNelson 
Diane Nielson

Atchison County

 

Diane Nielson 
Erin Petersilie

Walnut Creek District

Dighton Office

ErinPetersilie 
Annie PittsHarvey County AnniePittsharvey
Donna Preisner

Pawnee County

 Donna Prisoner
Gayle Price

Extension Specialist,

SE Area Office

GaylePrice 
Jamie Rathbun

Midway District

Ellsworth Office

JamieRathbun 
Christy Reel

Harper County

 

Christy Reel 
Becky ReidCowley County beckyreidcowley
Nora Rhoades

Post Rock District

Osborne Office

 NoraRhoades
Chelsea Richmond

Frontier District

Garnett Office

Chelsea Richmond 
Fran Richmond

Frontier District

Lndon Office

 Fran Richmond
Renae RiedyDickinson County RenaeRiedy
Leah Robinson

Central Kansas District

Minneapolis Office

Leah Robinson 
Barbara Roths

Butler County

 

Barbara Roths 
Sara SawerSedgwick County SaraSawer
Ethel Schneweis

Ford County

 

Ethel Schneeweiß 
Anna Schremmer

Phillips-Rooks District

Phillipsburg Office

AnnaSchremmer 
Clarissa Sents Coffey County ClarissaSents
Karen Shepherd

Graham County

 

 
Barbara Stockebrand

Woodson County

BarbaraStockebrand 
Ashley Svaty

Post Rock District

Lincoln Office

Ashley Svaty 
Kathy TharmanDoniphan County KathyTharman
Bernadette Trieb

Wabaunsee County

 

Bernadette Trieb 
Deanna Turner

River Valley District

Clay Center Office

DeannaTurner 
 Erin TynonPottawatomie County ErinTynon
 Cindy Williams

Meadowlark District

Oskaloosa Office

 CindyWilliams
Jennifer Wilson

Riley County

 

 Jennifer Wilson
 Andrea Wood

Kingman County

 

Andrea Wood 
 Debra Wood

Central Kansas District

Salina Office

DebWood 
Jayne Whitson

Greenwood County

Jayne Whitson 
Lori Wuellner

Wyandotte County

Lori Wuellner